Tarybos ekspertų grupių (komisijų) posėdžiai 

2004 m. ekspertų susitikimai


2004 m. vasario 5 d. įvyko susitikimas su Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo tarybos pirmininku S. Žvirgždu bei šio fondo direktoriumi M. Karčiausku. Susitikime dalyvavo Tarybos nariai K. Stoškus, V. Kondratienė, J. Rudzinskas ir R. Vėliuvienė. Tartasi dėl lėšų iš Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo už geriausią metų televizijos, radijo laidą arba publikaciją etnokultūros tema skyrimo. Taryba parengė konkurso nuostatus premijai už geriausią metų televizijos, radijo laidą arba publikaciją etnokultūros tema.

 

2004 m. vasario 20 d. Tarybos ekspertai susitiko su Lietuvos mokslo tarybos atstovais. Susitikimo metu nagrinėtos galimybės išskirti etnomuzikologiją bei kitas etnokultūrinių tyrimų sritis mokslo šakų ir krypčių klasifikavimo sistemoje, analizuotos problemos, kylančios dėl reikalavimų skelbti etnokultūrinių tyrimų straipsnius tarptautiniuose prestižiniuose leidiniuose, atkreiptas dėmesys į Lietuvos prestižinių leidinių, skirtų etnokultūros tyrimams skelbti, trūkumą bei etnokultūrinių tyrimų rezultatų skelbimo lietuvių kalba aktualumą, akcentuotos folkloro archyvų, pavaldžių mokslo ir studijų institucijoms, statuso problemos. Susitikimo metu išsiaiškinta, kad įteisinti etnomuzikologiją, mitologiją kaip atskiras mokslo šakas praktiškai neįmanoma, nes to nenumato ES mokslo šakų klasifikavimo sistema. Sutarta, kad Mokslo taryba parengs Lietuvos Respublikos Vyriausybei išvadą dėl Lietuvos etnomuzikologinių tyrimų centro steigimo Lietuvos muzikos akademijos bei Švietimo ir mokslo ministerijos teikimu.

 

 2004 m. vasario 23 d. Tarybos nariai V. Kondratienė ir A. Vyšniauskaitė bei kviestinis Tarybos ekspertas K. Ėringis dalyvavo Aplinkos ministerijos organizuotame tarpinstituciniame pasitarime, kuriame buvo aptariamas "Valstybinės kraštovaizdžio politikos ir jos įgyvendinimo nuostatų" projektas. Tarybos ekspertai susitikimo dalyviams pristatė savo pastabas ir pasiūlymus dokumento projektui.

 

2004 m. kovo mėnesį sprendžiant regioninės plėtros ir teritorinės sandaros tobulinimo problemas, įvyko Vidaus reikalų ministro sudarytos darbo grupės posėdis. Jame buvo aptarti Tarybos ekspertų V. Čapliko ir P. Kavaliausko parengti Lietuvos Respublikos teritorinės sandaros tobulinimo projektai, iš kurių buvo pasirinktas P. Kavaliausko pasiūlytas teritorinės sandaros tobulinimo modelis. Projekte pateikiamos rekomendacijos Lietuvos Respublikos teritorinei sąrangai tobulinti įvertinant istorinius ir etnokultūrinius veiksnius. Darbo grupė iš 15 asmenų (iš jų 7 delegavo Etninės kultūros globos taryba) darbą turėjo baigti 2004 m. kovo 1 d., pateikdama Vidaus reikalų ministrui siūlymus aukščiau minėtais klausimais. Darbo grupės darbas užsitęsė iki rudens, tačiau prie vieningos išvados neprieita. Tam įtakos turėjo ir laukiami Seimo rinkimai, vadovybės Vidaus reikalų ministerijoje pasikeitimas.

 

2004 m. balandžio 15 d. bendrame Etninės kultūros globos tarybos bei Švietimo ir mokslo ministerijos atstovų pasitarime buvo išreikštas ministerijos pageidavimas dėl Švietimo ir mokslo ministerijos atstovavimo Taryboje, taip pat aptartos dokumento "Etninės kultūros pagrindai" švietimo įstaigoms rengimo galimybės. Įgyvendinant Švietimo įstatymo 3 straipsnio 4 tikslą "perteikti asmeniui tautinės ir etninės kultūros pagrindus", būtina parengti dokumentą, konkretizuojantį etninės kultūros pagrindų objektą, kuriuo remdamiesi mokytojai galėtų pateikti ugdytiniams žinias apie etninę kultūrą. Pasitarimo metu buvo nutarta sudaryti bendrą Tarybos ekspertų ir Švietimo ir mokslo ministerijos darbuotojų darbo grupę, kuri parengtų Etninės kultūros pagrindų bendruosius kvalifikacinius reikalavimus I-IV, V-VIII, IX-XII klasių mokiniams. Šiuo klausimu Taryba surengė du etninės kultūros ekspertų ir mokytojų–praktikų pasitarimus. Pedagogai pateikė savo siūlymus dėl etninės kultūros pagrindų turinio skirtingo amžiaus moksleiviams pradinėse, bendrojo lavinimo mokyklose ir gimnazijose.

 

2004 m. balandžio 16 d. Tarybos atstovai P. Kalnius ir V. Kondratienė dalyvavo Tautinių mažumų ir išeivijos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės organizuotame tarpžinybiniame pasitarime, kuriame buvo aptartos suinteresuotų valstybės institucijų pateiktos pastabos ir pasiūlymai dėl Etninės politikos koncepcijos projekto. Posėdyje sutarta, kad Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas atsižvelgs į Tarybos pateiktas pastabas bei pasiūlymus, patikslins koncepcijos pavadinimą ir konkretizuos dokumento objekto taikymo priemones. Tarybos pateiktiems siūlymams pritarė pasitarime dalyvavusi Kultūros ministerijos atstovė I. Seliukaitė. Vidaus reikalų ministerija savo pritarimą Tarybos ekspertų išvadoms išreiškė raštu.

 

2004 m. gegužės 11 d. Tarybos nariai R. Astrauskas, M. Martinaitis, V. Kondratienė ir K. Stoškus susitiko su Lietuvos radijo ir televizijos tarybos atstovais aptarti etninės kultūros sklaidos problemas nacionaliniame radijuje ir televizijoje. Etninės kultūros globos tarybos ekspertų nuomone, etninės kultūros sklaidai būtinos ne "šou" pobūdžio, o analitinės laidos, kuriose galėtų ir turėtų būti pateikiami Lietuvos ir kitų valstybių kultūros reiškiniai bei komentarai, panaudojant lyginamąjį aspektą. Lietuvos radijo ir televizijos vadovybė informavo Etninės kultūros globos tarybos atstovus, kad ketinama iš dalies pakeisti laidą "Krašto garbė", atsisakyti laidos "Kultūros namai", šiek tiek laiko etninei kultūrai ketinama skirti ir TV laidoje "Panorama". Po susitikimo su Etninės kultūros globos tarybos atstovais Lietuvos radijo ir televizijos taryboje buvo svarstytas programų tinklelis. M. Martinaitis pasiūlė etninei kultūrai skirtas laidas transliuoti palankiu žiūrovams laiku. Etninės kultūros laidoms nutarta skirti 1 valandą televizijos eterio. Tarybos pateikti siūlymai bei pasiekti susitarimai su Lietuvos radijo ir televizijos atstovais nebuvo iš esmės realizuoti, nors galimybės ir būdai, kaip pasiekti pozityvius rezultatus, buvo detaliai aptarti, pozicijos šiuo klausimu nesiskyrė.

 

Siekiant užtikrinti skaidrų pagal Bendrąjį programavimo dokumentą pateiktų projektų vertinimą, Žemės ūkio ministerijai pasiūlius, 2004 m. birželio mėnesį Etninės kultūros globos tarybos ekspertai sutiko dalyvauti stebėtojų teisėmis atrankos komitetuose (I komitete – projektai pagal priemones "Kaimo turizmo ir amatų skatinimas", IV komitete – projektai pagal priemonę "Leader+pobūdžio priemonė") projektams vertinti. Taryba, vykdydama Vyriausybės patvirtintą Lietuvos etnografinių kaimų išlikimo ilgalaikę programos įgyvendinimo priemonių 2003-2006 metų plano 1.1 priemonę, sudarė darbo grupę (vadovas J. Bučas) saugotinų etnografinių kaimų ir sodybų nustatymo, vertinimo ir atrankos kriterijams parengti. 2004 m. spalio 6 d. Tarybos organizuotame tarpinstituciniame pasitarime pateiktos pastabos ir pasiūlymai parengtam dokumento projektui. Atsižvelgus į pateiktas pastabas ir pasiūlymus, Taryba 2004 m. spalio 20 d. patvirtino "Saugotinų etnografinių kaimų ir sodybų nustatymo, vertinimo ir atrankos kriterijus" (Žin., 2005, 8-271). Taryba pasiūlė Žemės ūkio ministerijai sudaryti darbo grupę kriterijų taikymo tvarkai parengti. 2004 m. gruodžio 7 d. šiuo klausimu Žemės ūkio ministerijos inicijuotame pasitarime aptartos šio dokumento gairės.

 

2004 m. spalio 27 d. "Šilo" pradinės mokyklos direktorės B. Kazlauskienės kvietimu Tarybos pirmininko pavaduotoja V. Kondratienė, Regioninių tarybų nariai V. Jazerskas ir A. Švirmickas dalyvavo mokykloje surengtame pasitarime, kurio tema - "Mokyklos dabartinė veikla ir perspektyvos". Pasitarime kartu su Kauno miesto savivaldybės tarybos atstovais bei "Šilo" pradinės mokyklos administracija aptartos mokyklos galimybės toliau dirbti pagal patvirtintą etninės kultūros programą. Kauno miesto savivaldybės Švietimo ir ugdymo skyriaus vadovai ne kartą siekė nutraukti mokyklos veiklą, kurioje ugdymo turinys grindžiamas lietuvių tautinės kultūros vertybių perėmimu. Šis klausimas pakartotinai Tarybos iniciatyva aptartas su Kauno miesto vicemeru K. Kuzminsku.

 

2004 m. lapkričio 10 d. Tarybos pirmininko pavaduotoja V. Kondratienė ir Dzūkijos regioninės tarybos pirmininko pavaduotojas A. Švirmickas susitiko su Vilniaus miesto meru A. Zuoku bei Kultūros ir meno skyriaus atstovais. Susitikimo metu pristatyta Tarybos veikla plėtojant etninės kultūros tradicijas regionuose, svarstytos Vilniaus miesto savivaldybės ir Tarybos ekspertų bendradarbiavimo galimybės, aptarta etninės kultūros plėtros strategija išsaugant architektūros statinius bei tradicinės kultūros elementus Vilniaus mieste. Svarstytas Vilniaus kaip Lietuvos sostinės ir Dzūkijos regione esančio miesto vaidmuo saugant Dzūkijos ir Lietuvos regioninį savitumą.

 

2004 m. gruodžio 8 d. Tarybos pirmininko pavaduotoja V. Kondratienė Telšių apskrities viršininko administracijos kvietimu susitiko su Telšių apskrities viršininko administracijos sekretoriumi V. Vaičekausku. Susitikimo metu buvo sprendžiami etninės kultūros valstybinės globos Žemaitijos regione klausimai. Kadangi Telšių apskrities viršininko administracija neturi etninę kultūrą kuruojančio specialisto, buvo sutarta, kad Žemaitijos regione dirbantis Tarybos sekretoriato darbuotojas padės apskrities viršininko administracijai spręsti kylančius etninės kultūros globos klausimus, o Telšių apskrities viršininko administracija suteiks Tarybos veiklai vykdyti reikalingas patalpas. V. Kondratienė taip pat dalyvavo Žemaitijos regioninės etninės kultūros globos tarybos posėdyje.


Naujausi pakeitimai - 2009-12-23




© Seimo kanceliarija

http://www.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_r=3361&p_d=39661&p_k=1