Etninės kultūros teisės pagrindai 

Apie nacionalinės Lietuvos kultūros plėtros programos 2003-2009 m. projektą, Virginija Kondratienė, Jonas Rudzinskas


Projektas vertintas lietuvių etninės kultūros galimybių plėtros aspektu. Bendrųjų nuostatų tezė: "...saugoti ir įtvirtinti tautinį, istorinį... bendruomenės tapatumą..." –yra labai palanki etnokultūrinių tradicijų puoselėjimui. Kultūros būklės analizėje teisingai pažymimi šiandieniniai faktoriai, neigiamai įtakojantys ir etnokultūrą:

  1. sumažėjęs valstybinis kultūros finansavimas,

  2. pablogėjęs kultūros specialistų būvis,

  3. nepatenkinamas meno kūrėjų socialinis statusas,

  4. intensyvus globalizacijos procesas.

Numatant kultūros administravimo ir decentralizavimo spartą, reikėtų atkreipti dėmesį į veiksnius, įtakosiančius jo kokybę, apsaugančius nuo neigiamų pasekmių.

Tolimesnę kultūros plėtrą turėtų užtikrinti „sukurta lanksti valstybės stipendijų skyrimo tvarka“. Ši tvarka kaip rezultatas taip įtakoja etnokultūrininkų, gavusių stipendijas, skaičių, kad jis pastoviai mažėja ir nesant lyginamųjų kvotų gali tapti tik formalus, tai yra neskatinantis kūrybos proceso.

Strateginėje analizėje (skirsnis 3.) taip pat prioritetas skiriamas Lietuvos kultūros tapatumo išsaugojimui. Norėtume suprasti - lietuvių kultūros, nes kitų Lietuvos tautų kultūras dar globoja Europos Sąjungos ir kitokie pasauliniai-globalistiniai ar tėvyninių valstybių fondai. Šioje vietoje intarpas, kad „Lietuvos valstybė vienintelė atsako už savo etnokultūros tapatumą ir išsaugojimą“, būtų pageidautinas.

Trečiame skirsnyje (4 lape trečia eilutė iš viršaus) po žodžio „... vaizduojamojo meno“, turėtų būti įterpta – „tautodailės“, nes visame dokumente šios sąvokos apskritai nevartota, lyg toks reiškinys neegzistuotų (o juk tai viena skaitlingiausų gyvosios tradicijos sričių).

Ketvirtame lape dėstant apie „...profesinio menininkų rengimo tradicijas“ reikėtų paminėti labai svarbią Lietuvos kultūrai tautodailės ir dailiųjų amatų ugdyrno struktūrą, vaidinsiančią ypatingą vaidmenį ES atviros konkurencinės rinkos sąlygomis.

Projektas parengtas remiantis dabartine apskričių sistema, o ji neatitinka Lietuvos tradicinių etnoregionų struktūros. Jei bus vykdoma apskričių reforma, sprendimai, pagrįsti šia nuostata, taps laikini. Ypač tai liečia paveldo apsaugą, perspektyvinį planavimą, finansavimą ir esminę plėtros strategiją.

Penktame puslapyje, skirsnyje „Grėsmės“ šeštoje eilutėje po žodžių „Nyksta istorinių regionų kultūra“ įterpti ir „lietuvių etnokultūra“.

Skirsnyje 5.1.1. prie pagrindinių informacijos apie kultūros būklę duomenų būtina pridėti punktą:

11. Lietuvių etnokultūros raidos analizė.

Skirsnyje 5.1.2. penktoje eilutėje po žodžių „...nacionalinių įstaigų“, įterpti — „Etninės kultūros globos taryba“, toliau kaip tekste:

NLKPP uždaviniai ir priemonės

Uždavinyje Nr. 7 pridėti priemonę Nr. 5 - Dalyvauti tarptautinėse tautodailės programose 2003—2009 m. Valstybės biudžeto ir kitomis legaliai įsigytomis lėšomis . Atsakingi — LTS.

Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas

V.Kondratienė J.Rudzinskas                                                                                                 

2002 08 08


Naujausi pakeitimai - 2009-12-02




© Seimo kanceliarija

http://www.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_r=2228&p_d=21294&p_k=1