Kita 

Eksperto išvada dėl Pelaniškių kaimo vardo, Jonas Jurkštas


„Lietuvių pavardžių žodyne“ (Vilnius, 1989 T. II. P. 424-425) randame pavardes Pelanỹs (Kaunas); Pelãnius (Biržai, Varėna); Pelãnis (Biržai, Ignalina, Joniškis (Molėtų raj.), Salakas (Zarasų raj.), Šiauliai); Pelẽnis (Anykščiai, Kelmė, Kaltanėnai (Švenčionių raj.), Kaltinėnai (Šilalės raj.), Kuršėnai, Kurtuvėnai (Šiaulių raj.), Kražiai (Kelmės raj.), Raudėnai (Šiaulių raj.), Subačius (Kupiškio raj.), Šaukėnai (Kelmės raj.), Šiauliai, Užventis (Kelmės raj.), Varniai (Telšių raj.). Kaip matome Lietuvoje sutinkama tarminė asmenvardžio forma Pelãnius ir kitos bei forma Pelẽnis. Visi šie asmenvardžiai daugiausia paplitę šiaurinėje Lietuvoje.

Pelãniškių kaimo vardas yra kilęs iš asmenvardžio tarminės formos Pelãnis, Pelanỹs ir kitų su priesaga -iškiai. Toks kaimo vardas rodo, kad toje vietoje gyveno žmogus arba žmonės tokia pavarde ir ten jiems priklausė žemė.

Mano galva, kalbininkų oficialiuose atsakymuose kaimo vardas kildinimas iš bendrinio žodžio „pelenaĩ“, bet šiuo atveju kabininkai visai nekreipia dėmesio į tai, kad kaimo vardas yra kilęs ne iš bendrinio žodžio, o iš  pavardės Pelanỹs, Pelãnius, Pelãnis ir pan. Tarmės atstovai  teigia, kad šis kaimo vardas įvairiuose dokumentuose sutinkamas jau 300 metų, todėl seną pavardės tarminę formą Pelanỹs, Pelãnius ar Pelãnis manyčiau, reikia išsaugoti, nes kiek žinau pavardės neliteratūrinamos ir literatūrinti jų nereikėtų.

Mano išvada tokia: Pelaniškių kaimo vardą reikėtų išsaugoti.

 

Humanitarinių mokslų dr. Jonas Jurkštas
Istorinių vietovardžių tyrinėtojas

2003-04-01    


Naujausi pakeitimai - 2009-12-02




© Seimo kanceliarija

http://www.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_r=7033&p_d=30281&p_k=1