Tautinis paveldas, tradiciniai amatai, mugės, šventės, tautodailė 

Siūlymai „Dėl tradicinių švenčių gaivinimo ir populiarinimo“ Jonas Rudzinskas


Etninės kultūros gyvosios tradicijos komisijos ekspertai išnagrinėjo pateiktą Švenčių dienų įstatymą, Atmintinų dienų įstatymą ir Žmonių saugos darbe įstatymą, kuriuose nurodytos valstybinės šventės ir atmintinos dienos.

Ekspertai pastebi, kad švenčių ir atmintinų dienų sąraše nėra itin svarbių lietuvių tautai tradicinių švenčių, tokių kaip Rasos (Joninės), Kūčios, Vėlinės.

Etninės kultūros valstybinės globos pagrindų įstatymo 8 straipsnio 6 dalyje yra rašoma: "Valstybė skatina ir remia kalendorinių švenčių, amatų, sporto šakų, žaidimų bei kitų, etnine kultūra pagrįstų, veiklos formų gaivinimą bei populiarinimą." Ekspertai mano, kad būtina priimti įstatymų, reglamentuojančių švenčių ir atmintinų dienų tvarką, papildymus ir pakeitimus, siekiant realizuoti Etninės kultūros valstybinės globos pagrindų įstatymo nuostatas.

Etninės kultūros gyvosios tradicijos ekspertai siūlo:

1. Paskelbti šventine diena Rasos (Joninių) dieną, kadangi:

ši šventė - viena iš svarbiausių lietuvių tradiciniame kalendoriuje (savo reikšme tolygi priešingoje metų pusėje esančioms Kalėdoms);

Rasos šventė buvo (ir yra) bene ryškiausias akcentas unikaliame folkloriniame ir rezistenciniame tautos atgimimo judėjime (panašūs reiškiniai kitose šalyse - daug menkesnio masto);

Vidurvasario šventė yra šventinė diena beveik visose Baltiją supančiose valstybėse.

Siūlome Rasos (Joninių) dieną paskelbti kilnojama švente - švęsti artimiausią birželio 24 dienai penktadienį prieš savaitgalį (kaip Švedijoje), nes ši šventė tradiciškai švenčiama naktį ir kitą dieną reikėtų ilsėtis. Tokiu atveju reikėtų papildyti Lietuvos Respublikos Švenčių dienų įstatymo l straipsnį, Lietuvos Respublikos Žmonių saugos darbe įstatymo 43 straipsnio l dalį (į švenčių sąrašą įrašant Rasos/Joninių dieną) ir pakeičiant Lietuvos Respublikos Atmintinų dienų įstatymo l straipsnį (išbraukiant iš sąrašo Rasos/Joninių dieną).

2. Lietuvoje ypač gilias tradicija iki šiol išlaikė Kūčios, švenčiamos gruodžio 24 d., ir Vėlinės, švenčiamos lapkričio 2 d.. Tačiau dar nuo sovietmečio tai yra darbo dienos, o Kūčios net neįrašytos į atmintinų dienų sąrašą. Siūlome sudaryti sąlygas žmonėms švęsti šias šventes, nuolat perkeliant darbo dieną iš šių švenčių į artimiausią šeštadienį. Tam reikėtų atitinkamai papildyti Lietuvos Respublikos Žmonių saugos darbe įstatymo 43 straipsnio l dalį ir Lietuvos Respublikos Atmintinų dienų įstatymo l straipsnį.

Etninės kultūros gyvosios tradicijos ekspertų komisijos pirmininkas

Jonas Rudzinskas


Naujausi pakeitimai - 2002-12-12




© Seimo kanceliarija

http://www.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_r=7034&p_d=21307&p_k=1