Tarybos ekspertų grupių (komisijų) posėdžiai 

2011 m. ekspertų grupių posėdžiai


Etnografinių regionų grupės posėdis įvyko 2011 m. kovo 4 d. 13 val. Jame dalyvavo Tarybos pirmininkė D. Urbanavičienė, Tarybos nariai O. Drobelienė, J. Jakaitis ir Z. Kalesinskas, svečiai V. Čaplikas (buvęs Tarybos narys, kuravęs regionų klausimus), prof. habil. dr. P. Kavaliauskas (VU).

Svarstyta: 1. Etnografinių regionų kaip kultūrinių Lietuvos regionų įteisinimas. 2. Siūlymas integruoti etnografinius regionus į teritorinės administracinės reformos modelius.

Nutarta: 1. a) etnografiniai regionai yra viena iš kultūrinių regionų formų, bet nėra visiškai jiems tapatūs; b) rengiant dabartinius poreikius atitinkantį apibendrintą etnografinių regionų žemėlapį, remtis tuo laikotarpiu, kuris pasižymi gausiausiais visų etnografinių regionų tyrimais; c) nustatant etnografinius regionus, nesivadovauti istoriniais administraciniais dariniais, kuriems buvo suteiktas etnografinio regiono pavadinimas, kadangi tie administraciniai dariniai buvo sudaryti vadovaujantis vien administracinio valdymo tikslais ir nereiškė kultūriniu savitumu pasižyminčios teritorijos; d) pripažinti, kad etnografinių regionų ribos pagal skirtingus požymius (architektūros, tarmių, materialaus paveldo ir t.t.) yra skirtingos, todėl nustatytos griežtos etnografinių regionų ribos gali būti tik sąlyginės; e) siekiant etnografinių regionų griežtų ribų nustatymo, visų pirma būtina į bendrą komplektą sukaupti įvairius žemėlapius pagal skirtingas paveldo rūšis, suvesti juos į bendrą visumą ir nustatyti bendras mišrių sričių teritorijas; f) gautus rezultatus palyginti su 2003 m. Tarybos sudarytu žemėlapiu, patikslintą etnografinių regionų žemėlapį teikti tvirtinti Tarybai; g) įtvirtinti nuostatą, kad etnografinių regionų žemėlapis su griežtomis ribomis turi būti papildomas žemėlapiu ir/ar nuorodomis apie mišrias sritis; h) pritarti, kad nustatant regioninę sostinę reikia vadovautis ne miesto didumu, o regioninės savimonės koncentracijos kriterijumi bei siekiu, kad sostinė būtų kuo arčiau regiono vidurio; pradėti apklausą regione, ar Dzūkijos sostine turėtų būti Alytus, ar Varėna. 2. Kol nebus įgyvendinti pirmo klausimo e) ir f) nutarimai, nesiūlyti administracinės reformos modelio vadovaujantis etnografiniais regionais.

Tarmių grupės posėdis įvyko 2011 m. rugsėjo 20 d., 15 val. Jame dalyvavo Tarmių grupės pirmininkas K. Garšva, prof. dr. V. Kardelis, A. Narutis (Rytų aukštaičių sambūrio seniūnas), J. Pabrėža (Šiaulių universiteto Studijų prorektorius), Tarybos pirmininkė D. Urbanavičienė.

Svarstyta: 1. Pasiūlymai dėl 2013 metų paskelbimo Tarmių metais.

Nutarta. 1. a) iki rugsėjo 30 d. el. paštu parengti bendrą raštą dėl 2013 m. paskelbimo Tarmių metais LR Seimo Valdybai ir LR Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkui V. Stundžiui; b) rengti Tarmių metų programą suskirstant į tris pagrindines dalis – gyvoji tradicija; sklaida; tyrimai; c) įtraukti į Tarmių metų programą kitų šalių pavyzdžius, vystyti tarptautinį bendradarbiavimą; d) prašyti Seimo ir Vyriausybės skirti Tarmių metams atskirą papildomą finansavimą – konferencijoms, leidiniams ir renginiams; e) 2011 m. spalio mėn. organizuoti trumpą agitacinį renginį LR Seime (dėl tikslesnės jo datos įpareigotas susitarti K. Garšva), renginio programoje pristatyti laureatų kūrinius iš Aukštaitijos ir Žemaitijos, kurie buvo atrinkti geriausiais šių regionų tarmiškos kūrybos konkursuose, įteikti LR Seimo nariams kraštiečių parašus, taip pat pristatyti jau esamus leidinius apie tarmes.

Etninio turizmo grupės posėdis įvyko 2011 m. gruodžio 12 d., 12 val. Jame dalyvavo Tarybos nariai R. Astrauskas, A. Nakienė, V. Tumėnas, Tarybos pirmininkė D. Urbanavičienė. Svečiai: S. Urbanavičiūtė (Lietuvių etninės kultūros draugija), V. Dambrauskienė (Lietuvių etninės kultūros draugija), V. Skernevičius (Lietuvių etninės kultūros draugija).

Svarstyta: 1. Išvados ir siūlymai dėl tautinio paveldo būklės Lietuvos kaimo turizmo sodybose.

Nutarta: 1. a) susitikti su Lietuvos kaimo turizmo asociacijos (LKTA) prezidentu Linu Žabaliūnu dėl tautinio paveldo būklės Lietuvos kaimo turizmo sodybose ir juose puoselėjamų tradicijų vertinimui skirtos naujos sertifikavimo tvarkos sukūrimo galimybių; b) viešinti per posėdį pristatytą S. Urbanavičiūtės tyrimą apie tautinio paveldo būklę Lietuvos kaimo turizmo sodybose; c) peržiūrėti Turizmo įstatymą ir kitus su kaimo turizmu susijusius teisės aktus, rengti siūlymus, kaip tobulinti teisinę bazę įtvirtinant tautinį paveldą Lietuvos kaimo turizmo sodybose; d) vėliau parengti rekomendacijas kaimo turizmo sodyboms dėl tautinio paveldo plėtros.

Tautinio paveldo produktų grupės posėdis įvyko 2011 m. gruodžio 12 d. 13 val. Jame dalyvavo Tarybos nariai V. Tumėnas, J. Rudzinskas, Tarybos pirmininkė D. Urbanavičienė, taip pat grupei nepriklausantis Tarybos narys R. Astrauskas.

Svarstyta: 1. Pasiūlymai dėl Tautinio paveldo produktų įstatymo pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIP-1551 tobulinimo.

Nutarta: 1. Posėdžio metu pakoreguotus pasiūlymus su lydraščiu dėl Tautinio paveldo produktų įstatymo pakeitimo įstatymo XIP-1551 projekto tobulinimo teikti LR Seimo Kaimo reikalų komitetui.




Naujausi pakeitimai - 2012-02-17




© Seimo kanceliarija

http://www.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_r=3361&p_d=120298&p_k=1