Tarybos ekspertų grupių (komisijų) posėdžiai 

2007 m. ekspertų grupių posėdžiai


Tradicinių mugių savitumo ir plėtros rekomendacijų rengimo darbo grupės posėdžiai

Pirmasis 2007-ųjų metų Tradicinių mugių savitumo ir plėtros rekomendacijų rengimo darbo grupės (toliau – darbo grupės) posėdis įvyko balandžio 18 d. Posėdžio metu darbo grupės pirmininkė Liudvika Trasykytė pristatė etniniuose regionuose vykstančių ar vykusių, seniausią tradiciją turinčių mugių bei švenčių sąrašą. Darbo grupės nariai, kartu su Etninės kultūros globos tarybos pirmininku Libertu Klimka įvertino, kurios iš jų yra seniausios, autentiškiausios, įdomiausios, bei apsvarstė, kurias šventines muges ateityje derėtų skatinti, puoselėti, atgaivinti. Buvo nutarta apie kai kurias šventines muges surinkti papildomos informacijos, tada galutinai sudaryti puoselėtinų bei gaivintinų švenčių sąrašą. Taip pat, posėdžio dalyviai nutarė pagalvoti, kokias rekomendacijas reikėtų teikti atitinkamoms savivaldybėms dėl šių mugių, siekiant atkreipti dėmesį į tai, kas jose turėtų būti netoleruotina ir kaip jos turėtų atrodyti.

Antrasis darbo grupės posėdis įvyko 2007 m. gegužės 29 d. Jame darbo grupės nariai aptarė regioninių etninės kultūros globos tarybų pateiktą papildomą medžiagą apie tradicinių mugių situaciją Aukštaitijoje, Mažojoje Lietuvoje, Suvalkijoje bei Dzūkijoje, ir svarstė, kaip tradicinės mugės galėtų būti puoselėjamos ir saugojamos skirtinguose Lietuvos etniniuose regionuose. Buvo nutarta pagal gautą medžiagą parengti savitumo išsaugojimo principus ir atrankos kriterijus, bei esant galimybei patikslinti ir papildyti informaciją apie muges regionuose. Tuo reikalu kreiptasi į regionines etninės kultūros globos tarybas.

Tračiasis darbo grupės posėdis įvyko 2007 m. lapkričio 6 d. Jame toliau svarstytos Tradicinių mugių atrankos principų ir kriterijų bei organizavimo rekomendacijos, skirtos savivaldybėms, o taip pat Tradicinių mugių sertifikavimo tvarka. Nutarta posėdžio metu išsakytomis pastabomis ir pasiūlymais patobulinti Tradicinių mugių atrankos principų ir kriterijų bei organizavimo rekomendacijas. Taip pat nuspręsta, kad esamas Tradicinių mugių sertifikavimo tvarkos projektas yra neišbaigtas, trūksta aiškumo ir konkretumo, nenumatyti išsamūs mechanizmai, kaip bus įgyvendinami dokumento punktai. Darbo grupės nariai įsipareigojo pasiūlyti kaip galima būtų patobulinti šio dokumento projektą bei iki kito darbo grupės posėdžio išanalizuoti Tautinio paveldo produktų tarybos nuostatus.

Ketvirtasis darbo grupės posėdis įvyko 2007 m. lapkričio 14 d. Jame svarstyta Tradicinių mugių sertifikavimo tvarka, ją susiejant su Tautinio paveldo produktų tarybos nuostatais. Nuspręsta, kad šio dokumento projektas yra labai fragmentiškas, neišsamus, nedetalizuota veikimo sistema ir įgyvendinimo keliai. Darbo grupės išvadas nuspręsta pateikti Etninės kultūros globos tarybai, o taip pat rekomenduoti jai šiuo tikslu sudaryti ekspertinę grupę ir būti ekspertizės teikėja Tautinio paveldo produktų tarybai (toliau TPP taryba). Tradicinių mugių savitumo išsaugojimo ir plėtros rekomendacijų rengimo darbo grupė įsipareigojo TPP tarybai pateikti pažymą, nurodančią, kas laikytina tradicine muge.


Tradicinio kraštovaizdžio išsaugojimo rekomendacijų rengimo darbo grupės posėdžiai

Pirmasis 2007-ųjų metų Etninės kultūros globos tarybos Tradicinio kraštovaizdžio išsaugojimo rekomendacijų rengimo darbo grupės (toliau – darbo grupės) posėdis įvyko kovo 20 d. Jame dalyvavo visi šios grupės nariai: R. Vasiliauskienė, J. Jurevičienė, P. Kalnius, I. R. Merkienė, A. Motuzas ir I. Trinkūnienė. Posėdžio metu apsvarstytas Tradicinio kraštovaizdžio išsaugojimo rekomendacijų rengimo darbo grupės veiklos organizavimas, diskutuota apie šios darbo grupės funkcijas Aplinkos ministerijai rengiant ir tvirtinant saugomų teritorijų regioninius architektūrinius reglamentus (2.4. priemonė) bei rengiant ir išleidžiant etnografinių regionų tradicinės architektūros katalogus (3.2. priemonė). Nutarta teikti pastabas ir pasiūlymus Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos rengiamam Saugomų teritorijų regioninio architektūrinio reglamento projektui.

Antrasis darbo grupės posėdis įvyko 2007 m. balandžio 17 d. Jame darbo grupės vadovė Rasa Vasiliauskienė pristatė Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymo “Dėl statybų saugomose teritorijose regioninių architektūrinių reglamentų patvirtinimo” projektą (toliau Projektas), parengtą Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos. Posėdžio dalyviai apsvarstė Projekte pateiktas sąvokas ir įsipareigojo visą dokumentą išsistudijuoti individualiai, o pastabas bei pasiūlymus siųsti darbo grupės vadovei.


 Švietimo ir mokslo problemų darbo grupės posėdžiai

Švietimo ir mokslo problemų darbo grupės posėdis įvyko 2007 m. kovo 27 d. Jame buvo teikiami ir svarstomi siūlymai dėl darbo grupės 2007-ųjų metų veiklos gairių. Nutarta, kad pagrindinė Švietimo ir mokslo problemų darbo grupės veikla turėtų būti ekspertinė. Taip pat nuspręsta į šios darbo grupės veiklą įtraukti darbus, susijusius su etnokultūrinės būklės ištyrimu, įvertinimu ir pagerinimu švietimo sistemoje. Posėdžio dalyviai nutarė skirti dėmesį ne tik aukštosioms, vidurinėms mokykloms, kariams, bet ir visai plačiajai visuomenei, gaunančiai žinių per televizijos ir radijo laidas bei leidinius. Sutarta, kad ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas etnokultūriniams leidiniams, kuriuos bus siekiama ekspertuoti, o vertingiems – suteikti skiriamąjį kokybės ženklą.


Nematerialaus kultūros paveldo skaitmeninimo ir registro kūrimo darbo grupės posėdžiai

Nematerialaus kultūros paveldo skaitmeninimo ir registro kūrimo darbo grupė (toliau - darbo grupė), vadovaujama Dalios Urbanavičienės, susitiko 2007 m. kovo 20 d. Posėdyje įvardytos problemos, susijusios su nematerialaus kultūros paveldo (NKP) skaitmeninimu, diskutuota apie nematerialaus kultūros paveldo archyvinę medžiagą sukaupusių institucijų sąvado sudarymą, NKP inventorinimo principų projektą, įvairių institucijų įdirbį NKP skaitmeninimo srityje, Registrų kūrimo taisykles Lietuvoje. Taip pat aptarta NKP registrų sudarymo patirtis Lietuvoje bei kitose šalyse. Kiekvienas šios darbo grupės narys įpareigotas kitam posėdžiui paruošti medžiagą apie savo įstaigos ir kitus jam žinomus archyvus, kurie saugo NKP bei pateikti pastabas ir siūlymus Bendrųjų NKP archyvinės medžiagos inventorinimo taisyklių projektui. Nutarta išsiaiškinti įvairiose institucijose sukauptos NKP archyvinės medžiagos suskaitmeninimo lygį, jos klasifikavimo principus. Kadangi medžiaga turi būti inventorinama pagal vieningus principus, nuspręsta, surinkus ir susisteminus NKP archyvus, parengti NKP registro kūrimo taisykles.

Antrasis darbo grupės posėdis įvyko 2007 m. balandžio 17 d. Jo metu apsvarstytas NKP archyvinę medžiagą sukaupusių institucijų sąvadas ir anketos projekto struktūra. Posėdžio dalyviai, siekdami suderinti anketos projekto struktūrą, diskutavo apie žinomų duomenų bazių skirtumus ir galimas bendros archyvinių duomenų bazės kūrimo problemas. Anketos struktūrai jie iš esmės pritarė, tačiau įsipareigojo dar pagalvoti dėl kai kurių anketos punktų. Taip pat posėdžio dalyviai įsipareigojo peržvelgti Bendrąsias NKP archyvinės medžiagos inventorinimo taisykles. Buvo pritarta parengto rašto dėl foto medžiagos, skirto Šiaulių fotografijos muziejui, Lietuvos centriniam valstybės archyvui, pataisoms.

Trečiasis darbo grupės posėdis įvyko 2007 m. gegužės 8 d. Darbo grupės vadovė D. Urbanavičienė apžvelgė Rusnėje vykusio seminaro "Etninės kultūros medžiagos rinkimo metodikos, saugojimas, skaitmeninimas” metu aptartą etninės kultūros paveldo archyvavimo situaciją bei problemas. Išklausę šią informaciją posėdžio dalyviai nutarė susitikti su LR Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetu dėl gimusios idėjos parengti įstatymą, ginantį mokslo darbų archyvus. Taip pat posėdžio dalyviai sutarė siekti, kad būtų parengtas NKP medžiagos archyvavimo įstatymas. Nuspręsta išsiuntinėti D. Urbanavičienės parengtas anketas NKP medžiagą kaupiančioms institucijoms. Posėdžio dalyviai pateikė papildymus ir pastabas “Bendrųjų NKP archyvinės medžiagos inventorinimo taisyklėms” ir jas patvirtino, taisykles pervadindami rekomendacijomis.


Tarpinstitucinis pasitarimas dėl saugomų teritorijų tradicinės architektūros, būdingos etniniams regionams, reglamentų ir katalogų

Pasitarimas įvyko 2007 m. sausio 9 d. Jame dalyvavo Vidmantas Bezaras, Gintaras Džiovėnas, Libertas Klimka, Irena Seliukaitė, Rasa Vasiliauskienė. Posėdis sušauktas dėl LRV nutarimais patvirtintų LR kraštovaizdžio politikos įgyvendinimo priemonių ir Lietuvos etnografinių kaimų išlikimo ilgalaikės programos įgyvendinimo priemonių 2003-2006 m. vykdymo aptarimo. Posėdyje svarstytas saugomų teritorijų tradicinės architektūros, būdingos etniniams regionams, reglamento ir katalogo parengimas. Nutarta:

    1. Atsižvelgiant į susidariusią situaciją, keisti Lietuvos Respublikos kraštovaizdžio politikos įgyvendinimo 2.4 priemonės įgyvendinimo terminą ir sutapatinti jį su 3.2 priemonės terminu – 2008 metais. Aplinkos ministerija turėtų parengti LRV projektą.

    2. Prašyti Aplinkos ministeriją sudaryti darbo grupę iš visų suinteresuotų institucijų, skirtą peržiūrėti reglamentus, bei parengti ir išleisti katalogus. Pasitarimo dalyviai turi pasiūlyti tinkamiausius kandidatus į šią darbo grupę, įskaitant kandidatus iš etninių regionų.

    3. Pasiūlyti Aplinkos ministerijai rengti konkursą kiekvienam etniniam regionui tipingų sodybų projektų rengimui bei sudaryti konkurso sąlygas. Kiekvienam regionui reikia parinkti po 3-5 tipines sodybas, parengti bent po vieną naujų statinių projektą kiekvienam etniniam regionui

    4. Įtraukti ir studentus į tradicinės architektūros naujų projektų kūrimą.

    5. Rekomenduoti reglamentuose numatyti tvarką, pagal kurią statantiems pastatus pagal reikalavimus, projektas būtų suteikiamas už mažesnę kainą; apibrėžti kas kokiose saugomose teritorijose gali būti statoma, kur privaloma laikytis tradicinės architektūros rekomendacijų, o kur tik rekomenduotina; įtraukti, kad siekiant rekonstruoti ir atstatyti sodybas, statytas iki 1940 m. ar kitos nustatytos ribos, turėtų būti specialių vertinimo komisijų sprendimų išvados.

    6. Katalogus iliustruoti; juose pateikti pastatų planus ir fasadus, bei sodybų išplanavimus, iš įvairių tipų kaimų ir vienkiemių; pateikti pastatų brėžinius ne tik jau esančių tradicinės architektūros pavyzdžių, tačiau ir naujų pavyzdžių, atspindinčių to etninio regiono tradicinę architektūrą.

    7. Katalogo medžiagos surinkimui reikės apie 50 000 Lt., nespalvotų katalogų su žemėlapiais leidybai - apie 100 000 Lt., naujam vienos tradicinės architektūros sodybos aprašymui skirti po 5 000 Lt. Patikslinti, kiek kainuos vienos sodybos, su visais pastatais, projekto parengimas.

    8. Įpareigoti visus pasitarimo dalyvius, atstovaujančius Aplinkos ministeriją, Valstybinę saugomų teritorijų tarnybą prie Aplinkos ministerijos, Kultūros ministeriją ir Etninės kultūros globos tarybą, su savo vadovybėmis aptarti rekomendacijų ir katalogų parengimo bei išleidimo finansinio rėmimo galimybes.

    9. Laikyti, kad Lietuvos etnografinių kaimų išlikimo ilgalaikės programos įgyvendinimo priemonių 2003 - 2006 metų plane 1.3 priemonė “Parengti etnografinio kaimo naujų statinių statybos arba esamų statinių restauravimo, pritaikymo dabarties poreikiams, modernių technologijų racionalaus taikymo rekomendacijas, kad šie statiniai kuo geriau atitiktų vietovės etninės architektūros tradicijas“ yra dalinai įvykdyta, nes rekomendacijos dėl kaimo naujų statinių statybos arba esamų statinių restauravimo, pritaikymo dabarties poreikiams, modernių technologijų racionalaus taikymo ir statinių atitikimo vietovės etninės architektūros tradicijoms yra įtvirtintos nacionalinių ir regioninių parkų apsaugos reglamentuose, valstybinių parkų tvarkymo planuose, jos bus detalizuotos rengiamuose regioniniuose architektūriniuose reglamentuose ir kataloguose. Šias rekomendacijas galima taikyti ir nesaugomose teritorijose esančiuose etnografiniuose kaimuose, o detalesnės turėtų būti apibrėžtos individualiuose reglamentuose. Taip pat 2006 m. gegužės 6 d. kultūros ministro įsakymu patvirtinti Paveldo tvarkybos reglamentai (Žin., 2006, Nr.: 53- 1951), dalis kurių taikytina ir etnografiniams kaimams.

 


Naujausi pakeitimai - 2009-12-23




© Seimo kanceliarija

http://www.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_r=3361&p_d=89697&p_k=1